Nominees and Nominators - Thank you!

Nominations deadline 12/20/19 and campaigns deadline 12/22/19 at 11:59 pm EST.

List updated on December 29, 2019.

Total Submissions (182)
100%
Principals (112)
62%
School Counselors (27)
15%
Assistant Principals (20)
11%
Other members in the community (16)
9%
Parent Coordinators (6)
3%

Thank you to those who nominated others!

Bronx

  • Adriano, Angela, and Ana from PS 396 nominated by Ana 💖
  • Amanda from The Bronx School of Young Leaders/MS 331 nominated by Serapha 💖
  • Angela from PS 396 nominated by Fiordaliza 💖
  • Angela from 08x152 nominated by Christine 💖
  • Angelica from The Bronx School of Young Leaders/MS 331 nominated by Serapha 💖
  • Angelique from TBronx High School for Law and Community Service nominated by Nefertiti 💖
  • Bethsaida from PS 306 nominated by Darryl 💖
  • Carol from PS/MS 5 nominated by Danielle 💖
  • Carolina from Pelham Prep Academy nominated by Kimberlee 💖
  • Catherine from Family Life Academy Charter Schools (FLACS) System nominated by Dion 💖
  • Christina from Concourse Village Elementary School nominated by Alexa 💖
  • Cristina from 08X333 nominated by Victoria 💖
  • Corinthian from The Bronx School of Young Leaders/MS 331 nominated by Serapha 💖
  • Dr. Meghan from Mott Hall Charter School nominated by Connie 💖
  • Elmira from Jill Chaifetz Transfer School nominated by Carlos 💖
  • Eury from The Bronx School of Young Leaders/MS 331 nominated by Serapha 💖
  • Fiordaliza from I.S. 206 nominated by Angela 💖
  • Fiore from The Bronx School of Young Leaders/MS 331 nominated by Serapha 💖
  • Gabriella from Mott Haven Academy Charter School nominated by Jessica 💖
  • Greysy from PS 41 nominated by Michelle 💖
  • Gwendy from Mott Haven Academy nominated by Jessica 💖
  • Hosea from PS 463 & PS 212 nominated by Fatimah 💖
  • Ismael from The Bronx School of Young Leaders/MS 331 nominated by Serapha 💖
  • Ivana from Icahn 6 nominated by Valerie 💖
  • Joana from PS 304 Early Childhood Lab School nominated by Walter 💖
  • Julissa from 12X129 nominated by Jason 💖
  • Katteryn from Family Life Academy Charter School III nominated by Andrea 💖
  • Kristeine from 08X333 nominated by Victoria 💖
  • Laqwana from New Visions AIM Charter High School II nominated by Tameka 💖
  • Malinda from Bronx studio school for writers and artists nominated by Katteryn 💖
  • Melba from PS 306 nominated by Reina 💖
  • Michelle from Pelham Prep Academy nominated by KImberlee 💖
  • Migdalia from PS 6X - The West Farms School nominated by Tiawana 💖
  • Mohammed from Bronx Engineering and Technology nominated by Malinda 💖
  • Monique from Jill Chaifetz Transfer School nominated by Carlos 💖
  • Najah from Archimedes Academy for Math, Science and Technology Applications nominated by Arnette 💖
  • Richard from The Collegiate Institute for Math and Science nominated by Fredrick 💖
  • Silvia from Bronx Center for Science and Mathematics nominated by Patricia 💖
  • Susan from Bronx Studio School for Writers and Artists nominated by Katteryn 💖
  • Tamika from Lutheran Social Service - The New LIFE School nominated by Matthew 💖
  • Tara from P.S. 246 nominated by Andrea 💖
  • Valerie from Icahn Charter 6 nominated by Constance 💖
  • Virginia from 10x390 nominated by robert 💖
  • Zaida from PS/MS 498 VAN NEST ACADEMY nominated by Marcella 💖

Brooklyn

  • Adrian from PS 32- Samuel Mills Sprole nominated by Denise 💖
  • Alexandra from 15K136 nominated by Amanda 💖
  • Aime from P.S. 59 - William Floyd Elementary nominated by Zachary 💖
  • Aisha from East Flatbush Ascend nominated by Shannon 💖
  • Allison from Canarsie Ascend Lower School nominated by Liz 💖
  • Andre from P.S159K nominated by Monica 💖
  • Christina from Urban Action Academy nominated by Ebony 💖
  • Dana from Bay Ridge Elementary School for the Arts nominated by Marisa 💖
  • Daniel from PS 16 The Leonard Dunkly School nominated by Mary 💖
  • Denise from Marine Park IS 278 nominated by Kerri 💖
  • Denyse from Brooklyn Community Arts & Media High School (BCAM) nominated by James 💖
  • Elizabeth from P.S. 93 nominated by Janeice 💖
  • Erin from 20K160 nominated by Margaret 💖
  • Eunice from MS126 nominated by Kimberlea 💖
  • Francine from Brownsville Collaborative Middle School of agriculture and Technology nominated by Gregory 💖
  • Gina from Khalil Gibran International Academy nominated by Carl 💖
  • Giovanni from Public School 10 15K010 nominated by Madeline 💖
  • Jia Xin ( Sandy) from The School For Future Leaders 20k310 nominated by Mariana 💖
  • Judith from P.S. 279 nominated by Lorenzo 💖
  • Karen from Salve Regina Catholic Academy nominated by Michelle 💖
  • Latica from Brooklyn HS for LEadership and CS nominated by Georgia 💖
  • Latota from P.S./I.S. 323 nominated by Joe 💖
  • Lazette from School for Classics High School nominated by Nicole 💖
  • Lisa from PS 16 The Leonard Dunkly School nominated by Mary 💖
  • Lisa from PS 208K nominated by Nakoley 💖
  • Luisana from Cultural Academy for the Arts and Sciences nominated by Sanatha 💖
  • Luisana from Cultural Academy for the Arts and Sciences nominated by Grisett 💖
  • Malekah from 15K136 nominated by Amanda 💖
  • Marcos from School for Classics High School nominated by Nicole 💖
  • Meridith from P.S 115 (18K115) nominated by Jonathan 💖
  • Michelle from East Brooklyn Community HS nominated by Patrick 💖
  • MIGUELINA from 32k291 nominated by Johanna 💖
  • Myrtha from 16K335 nominated by Karena 💖
  • Patricia from Khalil Gibran International Academy nominated by Carl 💖
  • Paula from Brooklyn Technical High School nominated by David 💖
  • Qiana from Brooklyn Preparatory Academy nominated by Dr. Ian 💖
  • Radicka from High School for Service and Learning nominated by Denese 💖
  • Rebecca from Intermediate School 381 nominated by Victoria 💖
  • Rita from PS 75 nominated by Yolanda 💖
  • Sergio from MS126 nominated by Kimberlea 💖
  • Shellae from Fort Greene Preparatory Academy nominated by Paula 💖

New York

  • Ana from PS/MS188 nominated by Suany 💖
  • Carmelina from Inwood Early College for Health and Information Technologies nominated by Yuderka 💖
  • Caroline from Community Action School (MS258) nominated by Andrew 💖
  • Danielle from Girls Prep Lower East Side Elementary School nominated by Rebekah 💖
  • Darimir from I.S. 528 - Bea Fuller Rodgers Intermediate Schoos nominated by Noemi 💖
  • Debra from M140 nominated by Melissa 💖
  • Dieurene from Brooklyn HS for Leadership and Community Service K616 nominated by Georgia 💖
  • Dijon from Brooklyn HS for Leadership and Community Service K616 nominated by Georgia 💖
  • Elana from Booker T. Washington MS 54 nominated by Elana 💖
  • Elise from PS 347 - The American Sign Language and English Lower School nominated by David 💖
  • Elizabeth from LearningSpring School nominated by Margaret 💖
  • Elizabeth from The High School for Media and Communications nominated by Juan 💖
  • Falyne from Brooklyn HS for Leadership and Community Service K616 nominated by Georgia 💖
  • GLENDA from 14K558 nominated by COLLEY 💖
  • Gregory from Brooklyn HS for Leadership and Community Service K616 nominated by Georgia 💖
  • Inez from Liberty High School nominated by Abigail 💖
  • Jamaal from Inwood Early College for Health and Information Technologies nominated by Yuderka 💖
  • Jamie from The STAR Academy, PS 63 nominated by Darlene 💖
  • Jason from Frank McCourt High School nominated by Danielle 💖
  • Jeffrey from Brooklyn HS for Leadership and Community Service K616 nominated by Georgia 💖
  • Jessica from East Side Middle School nominated by David 💖
  • Jody from The High School for Environmental Studies nominated by Jenn 💖
  • Julie from Frank McCourt High School nominated by Danielle 💖
  • Kassandra from Dos Puentes Elementary nominated by Victoria 💖
  • Kimberly from Inwood Early College for Health and Information Technologies nominated by Yuderka 💖
  • Kimberly from WHIN Music Community Charter School nominated by Dacia 💖
  • Klarissa from Manhattan East School for Arts & Academics nominated by Luis 💖
  • Latica from Brooklyn High School for Leadership and Community Service K616 nominated by Georgia 💖
  • Latifah from Brooklyn HS for Leadership and Community Service K616 nominated by Georgia 💖
  • Laura from Brooklyn HS for Leadership and Community Service K616 nominated by Georgia 💖
  • Lillian from Yung Wing Elementary PS 124 nominated by Alice 💖
  • Liz from Community School 300 nominated by Venessa 💖
  • Luisa from P.S. 192 nominated by Arelis 💖
  • Madeline from The Center School M243 nominated by Elaine 💖
  • Martine from Community School 300 nominated by Venessa 💖
  • Mary from PS 527 - East Side School for Social Action nominated by Michelle 💖
  • Michelina from Brooklyn HS for Leadership and Community Service K616 nominated by Michelle 💖
  • Osama from Academy For Conservation and the Environment nominated by Tackiea 💖
  • Patricia from PS102M nominated by Gaynell 💖
  • Rease from Community Action School (MS 258) nominated by Andrew 💖
  • Rebecca from The Peck Slip School 02M343 nominated by Maggie 💖
  • Seth from Richard R Green HS of Teaching nominated by Joan 💖
  • Shauna from Booker T. Washington MS54 nominated by Elana 💖
  • Shenequa from KIPP Freedom Middle School nominated by Jasmine 💖
  • Sherene from Brooklyn HS for Leadership and Community Service K616 nominated by Georgia 💖
  • Stephen from Brooklyn HS for Leadership & Community Service k616 nominated by Georgia 💖
  • Sujelry from Cascades High School nominated by Claire 💖
  • Trisha from Success Academy Washington Heights nominated by Martha 💖
  • Veronica from City-As-School nominated by Rachel 💖
  • Luisa from PS192 nominated by Claribel 💖
  • Melissa from Esperanza Preparatory Academy nominated by Luisa 💖
  • Miguelina from Esperannza Preparatory Academy nominated by Luisa 💖
  • Sandie from Esperanza Preparatory Academy nominated by Luisa 💖
  • Tawana from Community School 300 nominated by Venessa 💖

Queens

  • Alexandra from Queens United Middle School nominated by francesca 💖
  • Allison from St. Francis of Assisi Catholic Academy nominated by Anne 💖
  • Diana from Queens High School for Information Reserach and Technology nominated by Mahendra 💖
  • Elena from PS 64Q- The Joseph P. Addabbo School nominated by Elizabeth 💖
  • Francis from PS 160 Q nominated by Tiffany 💖
  • Jackie from Our Lady of Mercy Catholic Academy nominated by Dana 💖
  • Jewyll from Humanities & The Arts HS nominated by Danielle 💖
  • JIMMY from I.S. 235Q- ACADEMY FOR NEW AMERICANS nominated by BETTY 💖
  • Joanna from PS 92 Queens, NYC nominated by Pasquale 💖
  • John from Queens High School for Information Research and Technology nominated by Mahendra 💖
  • Jonathon from 26Q074 nominated by Paul 💖
  • Karol from Aero Space & Science PS/IS 127 nominated by Evita 💖
  • Karol from PS/IS 127Q nominated by Lidia 💖
  • Karol from PS/IS 127Q Aerospace and Science Academy nominated by Lincia 💖
  • Karol from P.S./I.S 127Q nominated by Jennifer 💖
  • Leightoya from Excelsior Preparatory High School nominated by Lilly 💖
  • Leticia from Queens High School for Information Reserach and Technology nominated by Mahendra 💖
  • Nicole from PS 29 nominated by Christine 💖
  • Orfelina from Academy of the City Charter School nominated by Michelle 💖
  • Paige from Lexington School for the Deaf nominated by Carlos 💖
  • Ramonita from PS/MS 124 - 27Q124 nominated by Joi 💖
  • Shana from MS53 - Brian Piccolc nominated by Zoanne 💖
  • Shirley from Pan American International HS nominated by Zoanne 💖
  • Sloan from 26Q074 nominated by Paul 💖
  • Thomas from PS/MS 124Q nominated by Yassine 💖
  • VIncent from World Journalism Preparatory School nominated by Janine 💖

Staten Island

  • Banan from P37R@IS2 nominated by Jessica 💖
  • Barbara from P37R GKHS nominated by Jessica 💖
  • Jaclyn from P37R nominated by jessica 💖
  • Jennifer from Public School 16R nominated by Michele 💖
  • Margaret from Staten Island Technical High School nominated by Alexis 💖
  • Michael from New Dorp High School nominated by Michael 💖
  • Peter from 721R nominated by Kristin 💖

Below are School Counselors who nominated themselves. Thank you for nominating yourself! Appreciation always starts with the individual!

Thank you!

Bronx

  • Stephanie from Westchester Square Academy 🎉
  • Yoauri from Family Life Academy Charter School II 🎉

Brooklyn

  • Alene from IS 240 🎉
  • Jennifer from New Heights Middle School 🎉
  • Daniel from PS 16 Leonard Dunkly 🎉
  • Glenda from Williamsburg HS for Architecture and Design 🎉

Manhattan

  • Elsie from PS 199 🎉

Queens

  • Kisha from The Emerson School 🎉
  • Siah from PS 132, 🎉
  • Ellen from PS 163Q 🎉

Staten Island

  • Terrance from Brooklyn West Alternate Learning Restorative Center at Mount Loretto 🎉